Czym jest tradycyjna psychologia to chyba każdy wie, ale po co nam psychologia pozytywna?
Celem psychologii pozytywnej jest wyjście naprzeciw ludzkim pragnieniom:
– by dobrze żyć,
– czuć się bezpiecznie,
– w miarę swoich możliwości czynić dobro wokół siebie.
Każdy z nas dąży do szczęścia, a to nakłada na psychologię obowiązek dostarczenia wiedzy o tym, co przyczynia się do lepszego życia.
I tym właśnie zajmuje się psychologia pozytywna – uzupełnia i koncentruje się na tym, co do tej pory pomijała lub nie rozwijała tradycyjna psychologia.
Psychologia pozytywna widzi człowieka dążącego do szczęścia, do osobistej pomyślności, do życia w przyjaznym otoczeniu, do bycia wartościowym członkiem społeczności, do której należy.
Człowieka, posiadającego właściwości psychiczne, które pomagają mu tak kierować sobą, kontaktować się z ludźmi i rozwiązywać problemy, aby jakość jego życia była wysoka.
Człowieka odpornego na niebezpieczeństwa i na przeciwności losu, posiadającego takie kompetencje, które zabezpieczają go przed załamaniami i porażkami, a także pomagają mu wyjść na prostą po kryzysach i stawać się coraz bardziej kompetentnym życiowo.
Psychologia pozytywna znajduje dla siebie wiele zastosowań praktycznych:
- w stosunku do dzieci (stymulowanie ich rozwoju, prewencja zaburzeń rozwojowych);
- osób starszych (problematyka sensu życia, podnoszenie jakości życia);
- wobec osób zdrowych jak i niepełnosprawnych, upośledzonych, chorych psychicznie lub somatycznie, bez względu na ich stan zdrowia.
Psychologowie pozytywni wierzą, że mogą przynieść nie tylko ulgę cierpiącym pacjentom, redukując poziom i objawy ich zaburzeń, ale również spowodować u nich potencjalizację pozytywnych doznań, wzrost zaangażowania i poczucia sensu życia.
Psychologowie pozytywni:
- skupiają się na wskazywaniu człowiekowi jak identyfikować i wykorzystywać posiadane mocne strony w osiąganiu satysfakcjonujących celów życiowych,
- pomagają osiągać stan jak najpełniejszego rozwoju i zadowolenia z życia,
- ukazują jak maksymalizować własny potencjał.
I ja Cię do tego samego serdecznie zapraszam, poprzez udział w moich warsztatach rozwojowych online i stacjonarnych, a także w pracy 1:1.
Zobacz jak mogę Ci pomóc w zakładce OFERTA.
A jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej i dlaczego studiowałam psychologię pozytywną, zapraszam do zakładki O MNIE 🙂